Tříkráloví příživníci

Tak nám skončila Tříkrálová sbírka, pořádaná Charitou. Charita je nestátní neziskovou organizací a je součástí římskokatolické církve. Jejím zřizovatelem je Česká biskupská konference. Cíle má samozřejmě ušlechtilé - pomoc všem potřebným v nouzi. Na náklady, spojené s tříkrálovou sbírkou spotřebuje jen 5% vybrané částky (minulý rok se "vykoledovalo" cca 112 milionů korun). Což je všechno chvályhodné. Jenže...

Církev svátek Tří králů nezná - ta zná šestý leden jako svátek Zjevení Páně. Koleda na Tři krále byla odedávna poslední možností těch nejchudších dětí, jak si vykoledovat alespoň nějaké jídlo, či přilepšení v zimním období. Byla to poslední možnost, jak vytěžit z doznívající vánoční nálady trochu lidského soucitu a přinést domů nějaký pamlsek, jídlo, nebo dokonce peníz. Štědří lidé svými dary koledníkům tak pomáhali přímo těm nejubožejším, kteří v převleku za "tři krále" chodili se svou koledou dům od domu.

Starou tradici však dnes velmi chytře  využívá římskokatolická církev, která tradiční tříkrálovou koledu po svém zprivatizovala. Vysílá dnes své koledníky, často s dospělým dozorem a s kasičkou, aby lidé dávali příspěvek nikoliv těm třem koledníkům, převlečeným za tři krále, ale přímo římskokatolické církvi. Charita je jistě chvályhodná a římskokatolická církev jistě dobře ví, do jakých charitativních projektů výtěžek ze sbírky investovat. Přesto mám nepříjemný pocit z vynalézavosti nejbohatší církve na zemi. Mám strach, že jednou začne na Velikonoční pondělí, společně s malými koledníky s pomlázkami, chodit také církevní dozor a místo košíčků malých koledníků se začne plnit římskokatolická pokladnička. Nevím sice, co by církev dělala s tolika vajíčky, ale jak znám římskokatolickou církev, ta si jistě nějak poradí.