Babišovi starosti

Titulek je zavádějící. Už proto, že je gramaticky nesprávný. Pokud by totiž šlo o starosti předsedy Hnutí ANO, bylo by třeba napsat "Babišovy" s ypsilon na konci. Jenže ono jde o Babišovy starosty (obcí). To by pak ale v titulku správně mělo být "Babišovi starostové". Tedy nikoliv ti Babišovi  (s měkkým -i) starosti. Použitím nespisovné koncovky -i jsme se tak dostali na gramatické scestí. Ne ovšem na takové, jako pan René Svoboda, který v regionálním informačním webu "svoboda.info" napsal o fotbalovém zápasu mezi Čáslaví a Benátkami článek, uvozený titulkem: O dobrý výsledek zápasu s Benátky Čáslav přišla v samotném závěru - viz. <https://www.svoboda.info/o-dobry-vysledek-zapasu-s-benatky-caslav-prisla-v-samotnem-zaveru/>.

Pan Svoboda skloňuje totiž Benátky jako karbanátky. Nic proti karbanátkům, ale Benátky se podle nich skutečně neskloňují. Což je ale samozřejmě drobnost. Každý ať si gramatiku ovládá jak chce. Pokud s tím ovšem nejde na veřejnost, ba nepouští se dokonce do činnosti, která je na znalosti jazyka, jeho pravidel a gramatiky dosti podstatně závislá. Tím spíš by to měl asi člověk vědět, když chce být v dané oblasti dokonce výdělečně činný. Jistý pan Mgr. Jakub Svoboda totiž vlastní firmu Cool media s.r.o., která je provozovatelem webu "svoboda.info" -  a jako šéfredaktora zaměstnává právě pana Reného Svobodu, zatímco sám je v redakci veden jako manažer inzerce. Neznám příbuzenský vztah obou pánů, nicméně se nějaká souvislost přímo nabízí. Já vím, pan magistr Jakub Svoboda nezakládal firmu a následně svoboda.info proto, aby šířil informace a ještě napravoval mizernou znalost českého jazyka mezi současnou populací v naší vlasti. Účelem každého podnikání je zisk a ten lze zajistit jen reklamou. Pokud funguje reklama, pokladna se plní, je z čeho platit náklady a snad ještě zbude zisk, je to v pořádku a všechno další je podružné. Já si to mohu dovolit kritizovat, protože mne toto podnikání neživí a mohu se vytahovat na pana šérfredaktora Reného, jak jsem objevil v jeho titulku gramatickou chybu. Na druhou stranu je ale třeba svoboda.info pochválit, protože se snaží poctivě přinášet informace z regionu o nejrůznějším dění v něm. A to není málo. Je za tím totiž opravdová novinářská práce - shánění a ověřování informací a jejich stručné, ale přitažlivé zprostředkovávání čtenářům. Což je mnohem víc, než propaganda mainstreamových médií, v nichž drtivá většina "novinářů" sedí u notebooku, brázdí internet a z přečtených článků, často navíc špatně přeložených z cizích jazyků, vytváří současné hlavní zpravodajství.  Většina "novinářů" jsou dnes prostě jen takoví malí čeští plagiátoři, opisovači informací, kteří často ani netuší, z jakého zdroje se ony informace vzaly. A ti nejosvědčenější z těchto "novinářů" jsou pak redakcemi připouštěni ke psaní komentářů. To je taková vysoce odborná disciplína, kdy člověk sedí u internetu, čte si ony nejrůznější informace, k nim taky občas cizí komentáře a na základě toho pak zplodí komentář vlastní. Ti nejschopnější se při tom dokonce zamyslí a vyprodukují vlastní názor, či dokonce myšlenku! Ty ale (přirozeně) přísně v linii politické orientace daného média, či v zájmu těch, kteří ze zákulisí tahají nitkami našeho mediálního prostoru, nebo prostě jen ve prospěch redaktorových kamarádíčků. (Zde je asi taky příčina toho, že si tolik lidí zakládá vlastní blogy. Na nich totiž NEMUSÍ autor jet v žádné politické, či názorové linii, ale může si svobodně psát, co chce.)

A proto si važme té "obyčejné", třeba i jen regionální, novinařiny, která má dnes k bytostné podstatě novinářské práce mnohem blíž, než ta současná "novinařina" celostátní. Važme si jí i přes ten občasný gramatický úlet.

A jak je to s těmi Babišovými starosty? O tom až někdy příště.